מחשבון משכנתא

או חייגו עכשיו: 073-7834956

אלי פייבלזון
אלי פייבלזון

בצעו בדיקת זכאות למחשבון משכנתא עכשיו:

מחשבון משכנתא הוא כלי יעיל בחישוב העלות הכוללת של המשכנתא וגובה ההחזר החודשי, על פי מספר פרמטרים מרכזיים: סכום הקרן, סוג הצמדה, ריבית, שיטת החזר ותקופת משכנתא.

מחשבון משכנתא

הנתונים והחישובים המוצגים במחשבון נועדו לצרכי סימולציה בלבד, ומבוססים על הנתונים שהוזנו על ידכם ועל תחזיות בנק ישראל. הנתונים כמובן עשויים להיות שונים מאלה שיוצגו לכם במעמד החתימה על חוזה המשכנתא.

השימוש במחשבון שלנו הוא פשוט ונוח. מגדירים את תקופת ההלוואה, מסלול המשכנתא, גובה המשכנתא, אחוז הריבית, לוחצים על חישוב ומקבלים את כל הנתונים החשובים.

מחשבון משכנתא

איך מחשבים החזר משכנתא?

ככלל, הנוסחה לחישוב תשלומי משכנתא מורכבת משלושה מרכיבים עיקריים: ריבית שנתית (rate) שאותה נחלק ל-12 חודשים; תקופת ההלוואה שאותה נכפיל בתקופת המשכנתא בשנים ב-12 בכדי להבין את מספר התשלומים לפי חודשים; וסכום ההלוואה לפי סביבת השוק הנוכחית.

איך נדע כמה משכנתא לקחת?

נכון ל-2023, מגבלת המשכנתא שניתן לקחת הוא 75% בקניית דירה ראשונה, 50% בדירה שניה ו30% לדירה חליפית.

חשוב לציין כי אחוז המימון שתקבלו ייקבע לאחר חוות דעת שמאי לשווי הנכס בשוק החופשי או על פי מחיר הרכישה, הנמוך מביניהם. כך למשל, אם הערכת שמאי קבעה אומדן שווי של 1.7 מיליון ש"ח, ומחיר הרכישה בפועל היה 1.5 מיליון ש"ח, הרי שאחוז המימון ייקבע לפי 1.5 מיליון ש"ח.

איך מקבלים משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה היא הלוואה ללא הגבלת זמן הניתנת כנגד שיעבוד הנכס. בניגוד למשכנתא רגילה הניתנת לטובת ר​כישת דירה, משכנתא הפוכה היא הלוואה לכל מטרה, המיועדת לבני 60 ומעלה שכבר יש בבעלותם נכס והיא ניתנת על חשבון הנכס, לצרכים שונים כמו הוצאות רפואיות, עזרה לילדים או הוצאות שוטפות לבעלי פנסיה נמוכה.

לכן, כדי לקבל משכנתא הפוכה אין צורך לעמוד במבחן יכולת החזר או לעשות ביטוח חיים, ודי בכך שאתם מחזיקים נכס על שמכם בשווי 1.5 מיליון ש"ח ויותר.

איזה בנקים נותנים משכנתא?

בישראל ישנם שישה בנקים למשכנתאות: דיסקונט, לאומי, הפועלים, בנק ירושלים, מזרחי טפחות ומרכנתיל.

האם אפשר לקחת שתי משכנתאות?

הפרקטיקה המקובלת במקרה כזה היא לקחת משכנתא על דירה שניה עד 50% משווי הדירה, ובעזרת הלוואה חוץ-בנקאית (שבה ניתן לקבל אף יותר מ-50% מימון) לגייס הון נוסף מהנכס הקיים לטובת הרכישה. עם זאת, כדאי להיות מודעים לריביות הגבוהות שבהלוואה כזו.

איזה ריבית מקבלים על משכנתא?

הנתונים המעודכנים לינואר 2024:

  • ריבית משכנתא ממוצעת לא צמודה: 5.24%
  • ריבית משכנתא ממוצעת צמודה: 3.63%
  • ריבית משכנתא ממוצעת לא צמודה מעל 20 שנה: 5.20%-5.14%
  • ריבית משכנתא ממוצעת צמודה מעל 20 שנה: 3.62%-4.00%

מושגי יסוד במשכנתא

ריבית משכנתא

הריבית במשכנתא מתווספת מדי חודש על תשלומי הקרן, בהתאם לסוג ההצמדה שבחרתם. סכום הריבית נחלק לכמה מסלולים עם גובה ריבית שונה, חלקן צמודות מדד וחלקן לא. גובה הריבית נקבע על ידי הבנק במעמד החתימה על חוזה המשכנתא, והוא כולל בתוכו פרמטרים שונים הנוגעים לאופי הלווה הנכס, וכן תקנות בנק ישראל.

לוח סילוקין

לוח סילוקין נועד להמחיש בפירוט רב את גובה ההחזר החודשי שהלווה משלם עד לתום תקופת המשכנתא.  טבלת לוח הסילוקין הוא נספח בלתי נפרד מחוזה המשכנתא.

כיום נפוצים שני סוגי לוח סילוקין: לוח שפיצר ולוח קרן שווה.

לוח שפיצר: סכום קבוע שהלווה משלם בכל חודש לכל אורך תקופת ההלוואה. מה שעשוי לשנות את גובה ההחזר הם שינויי ריבית ומדד (או כל סוג הצמדה אחר), אך בסיס החישוב שלו אינו משתנה. העיקרון המוביל את לוח שפיצר הוא שרוב ההחזר בראשית תקופת ההלוואה נועד לכיסוי הריבית, מיעוטו להפחתת הקרן. לכל אורך הזמן גדל בהתמדה כיסוי הקרן, וקטן הריבית.

לוח קרן שווה: החזר חודשי שפחות עם התקדמות סיום ההלוואה. לכל אורך תקופת המשכנתא משולם סכום זהה שנועד להקטין את הקרן, בעוד התשלום עבור הריבית גבוה בתחילת התקופה ומצטמצם בהדרגה עם פיחות הריבית, שמושפעת גם היא משינויים במדד.

גרירת משכנתא

רכשתם בית חדש ולא סיימתם את המשכנתא על הבית הקודם? בדיוק כמו בהעברת בעלות על בית, גם כאן אתם יכולים (אם תנאי המשכנתא נוחים) להעביר את מלוא השיעבוד לבית החדש.

מיחזור משכנתא

אם תנאי המשכנתא הנוכחיים לא מיטיבים אתכם, ביכולתכם לפרוע את המשכנתא ולקחת משכנתא אחרת בתנאים מועדפים. הפירעון יכול להיעשות גם באופן חלקי, והוא עלול להיות כרוך בעמלת פירעום מוקדם.

למחשבון הלוואות שלנו לחצו כאן >>

שאלות ותשובות נפוצות
מחשבון משכנתא הוא כלי המשמש להערכת תשלומי המשכנתא החודשיים בהתבסס על גורמים שונים כגון סכום ההלוואה, שיעור הריבית ותקופת ההלוואה. כדי להשתמש בו, הזינו את סכום ההלוואה, שיעור הריבית ותקופת ההלוואה (בשנים). לאחר מכן המחשבון מחשב את התשלום החודשי, כולל קרן וריבית. בנוסף, במחשבון אתם עשויים למצוא פירוט של כמה מכל תשלום הולך לריבית ולקרן לאורך זמן.
מספר גורמים משפיעים על תשלומי המשכנתא. הגורמים העיקריים כוללים: סכום ההלוואה: הסכום הכולל שנלווה לרכישת הנכס. ריבית: הריבית השנתית שגובה המלווה. תקופת ההלוואה: מספר השנים שבהן ההלוואה מוחזרת. מקדמה: התשלום הראשוני (קרי, ההון עצמי) שנעשה לקראת רכישת הנכס, המשפיע על סכום ההלוואה. שערי מטבע (עבור הלוואות במטבע חוץ): במסלולי משכנתא המבוססים על שער הדולר, תנודות בשער החליפין וריבית ה"לייבור" (הנקבעת דרך 5 הבנקים הגדולים בבריטניה) יכולות להשפיע על התשלומים החודשיים. עמלות נוספות: אלה עשויים לכלול ארנונה, ביטוח ודמי ניהול.
ללווים יש אפשרות לבחור בין משכנתא בריבית קבועה לריבית משתנה (המושפעת ממדד המחירים לצרכן, ריבית הפריים, שער הדולר ועוד). משכנתאות בריבית קבועה שומרות על אותה ריבית לאורך כל תקופת ההלוואה, ומעניקות יציבות מסוימת בתשלומים החודשיים. מצד שני, משכנתאות בריבית משתנה מציגות ריביות המתכוונות בהתאם לתנאי השוק, מה שעלול להוביל לשינויים בתשלומים החודשיים. מחשבון משכנתא יכול לעזור לכם להשוות בין אפשרויות אלו על ידי הדמיית תרחישים שונים. על ידי הזנת שיעורי ריבית ותנאי הלוואה שונים, תוכלו להעריך כיצד שינויים בתעריפים ישפיעו על התשלומים החודשיים שלכם לאורך זמן, מה שמאפשר לכם לבצע הערכה די מדויקת של היתרונות והחסרונות של כל סוג משכנתא.
בחירת תקופת ההלוואה המותאמת ליכולת הכלכלית שלכם בטווח הארוך היא קריטית לניהול תשלומי המשכנתא ולמניעת כשלים בהחזר החודשי. על ידי הזנת תקופת ההלוואה, כגון 15, 20 או 30 שנה, תוכלו להשוות את התשלומים החודשיים המתקבלים ואת סך הריבית המשולמת לאורך תקופת ההלוואה. בנוסף, ניתן להשתמש במחשבון כדי להתאים את טווח ההלוואה ליעדים הפיננסיים שלכם. לדוגמה, בחירה בתקופת הלוואה קצרה יותר עשויה לגרום לתשלומים חודשיים גבוהים יותר אך סך ריבית נמוכה יותר המשולמת לאורך זמן, בעוד שתקופת הלוואה ארוכה יותר עשויה להציע תשלומים חודשיים נמוכים יותר אך עלויות ריבית גבוהות יותר.

ליצירת קשר וקבלת הלוואה מלאו את הטופס:

אלי פייבלזון
אלי פייבלזון

דובר פוליטי ועיתונאי בעיתונים הגדולים בישראל עם ניסיון בתחום הפיננסים והאשראי

באותו נושא

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות לקבלת מחשבון משכנתא